kalanchoe(6).jpg
kalanchoe(6).jpg Rozmiar 33 KB |
(nazwa łacińska - Calanchoe pinnata)
Spolszczona nazwa rośliny - Żyworódka Pierzasta została wybrana bardzo niefortunnie. Żyworodność jest bowiem formą rozrodu typową dla ssaków - cały rozwój organizmu zachodzi w organizmie matki. Nazwę żyworódki ma też rodzaj jaszczurki. Skojarzenie wzięło się zapewne stąd, że roślina ta rozmnaża się, tworząc na brzegach liści rozmnóżki w formie małych roślinek, które łatwo odpadają i zakorzeniają się w ziemi.
Jest rośliną dwu- lub wieloletnią rośliną z mocną, prostą łodygą do 2 m. Liście ogonkowe (2,5 - 7,5 cm), skórzasto-mięsiste, proste lub pierzasto-złożone (z 3-9 blaszek liściowych), zielone z pomarańczowo-czerwonym brzegiem oraz purpurowym ornamentem na ogonku. Ogonek u nasady rozszerzony. Blaszka liściowa jajowata do wydłużonej, prosta 10 × 5 cm, złożona 6 - 20 × 4 - 12 cm, tępo wierzchołkowa, u nasady klinowata do ściętej, brzeg karbowano-ząbkowaty z licznymi pąkami przybyszowymi. Kwiaty zwisające i szypułkowe (10 - 12 mm); umieszczone luźno w wiechowatych kwiatostanach. Kielich dzwonkowaty, zielony z czerwonymi lub fioletowymi kreseczkami; rurka 20 - 30 mm; łatki jajowato-trójstronne, ostro-spiczaste, 7 - 11 mm. Korona prawie cylindryczna, zielona na dole, czerwona lub zielonkawo-czerwonawa u góry; rurka 25 - 40 mm; łatki wydłużono-jajowate lub trójstronne, z ostrym zakończeniem, 9 - 14 × 4 - 6,5 mm. Pręciki zrośnięte z rurką korony poniżej jej środka; pylniki jajowate, 2,5 - 3 mm. Nektarnik prostokątny, 1,8 - 2,6 × 1,4 - 1,8 mm. Zalążnia wydłużono-jajowata, 10 - 17 mm, szyjka słupka 22-30 mm. Nasiono odwrotnie jajowate, 0,8 mm.
Ma ona takie mnóstwo leczących właściwości, że w krajach, skąd pochodzi, traktowana jest jako panaceum - cudowny środek na wszelkie dolegliwości. Rośliny z rodzaju Kalanchoe, który liczy około 20 gatunków, były od wieków znane jako środki lecznicze o czym świadczą wzmianki w jednej z najstarszych ksiąg świata-w indyjskiej Ayurveda.
Jest rośliną tropikalną, wywodzi się z Madagaskaru, rośnie w Ameryce Południowej, Chinach i Indiach, a jej grube, soczyste liście przywodzą na myśl kaktusy. To właśnie te liście zawierają najwięcej związków o właściwościach leczniczych. Podczas wojny w Wietnamie rośliny z rodzaju Kalanchoe, zostały ,,odkryte" przez lekarzy medycyny oficjalnej. Mogli się sami naocznie przekonać o jej rewelacyjnych właściwościach stosując jej sok z dużym powodzeniem w leczeniu zapaleń skóry w szpitalach polowych. Wykorzystanie jej walorów leczniczych w warunkach leczenia szpitalnego spowodowało to, że zajęto się badaniami tej rośliny. Założono plantacje i w kilku miejscach rozpoczęto wszechstronne badania fitochemiczne, farmakologiczne i kliniczne.
cd.a]